Az idei pályázat sok szempontból máshogy alakult, mint szokott. A pandémia okozott egy kis kavarodást és tavasz helyett ősszel rendeztük meg a történetíró versenyt. A beküldésre 2 helyett 1 hónapjuk volt a pályázóknak, de így is rekordot döntött a 100 szóban Budapest: több, mint 2000 történetet kaptunk.
Gyűjtemény a környezeti nevelési projektek kapcsán
A "Meríts ihletet az elemekből" projekthez készítünk egy szakmai gyűjtést, mely az elérhető hazai és nemzetközi példákat foglalja csokorban természetesen nem teljeskörűen. Igyekszünk a projektek mögött álló szervezeteket is röviden bemutatni.
Szervezetek, intézmények
Futura - Mosonmagyaróvár
A FUTURA Interaktív Természettudományi Élményközpont egy olyan hely, ahol egyedülálló környezetben, interaktív módon fedezheted fel a világ természeti jelenségeinek működését. Mit kell ezért tenned? Átélni, kutatni, játszani: 3 600 m2-es épületben, 2 000 m2-es kiállítótérben, 300 éves falak között feltárni a természet varázslatait. Sok izgalom, számos kérdés és válasz, rengeteg tudnivaló, közel 50 bemutató eszköz. Fedezd fel négy épületszinten a négy őselem – a Víz, a Föld, a Levegő és a Tűz – titkait! A bemutató eszközök mellett elhelyezett kiállításvezetők és felkészült, rendkívül kedves demonstrátoraink állnak rendelkezésedre.
Részletek: http://futuramoson.hu
Pisztrángkör Egyesület - Dunasziget - Ökopark
A Pisztráng Kör Egyesületet 1998-ban az emberek természetismeretének és természet-szeretetének elmélyítése céljával hoztuk létre, azért, hogy egészséges, fenntartható módon élhessünk együtt Földünkkel. Tevékenységeink szerteágazóak: pl. természetismereti vízitúrák, vándortáborok szervezése, erdei iskola, ökopark és oktatóközpont működtetése, interaktív kiállítások és környezetvédelmi programok tervezése, megvalósítása, élőhely-felmérés, hulladékgyűjtő és folyótisztító napok szervezése, biokertészkedés oktatása, módszertani könyvek, brossúrák kiadása stb.
2006 tavaszán kezdtük a Gazfűi-Duna partján kialakítani 2,7 hektáros ökoparkunkat. Főbb célkitűzéseinket sorra valósítjuk meg:
- Lehetőséget teremteni a jellegzetes szigetközi táj újszerű tematikus bemutatására (vizes élőhelyek, galéria erdő, mező, szántó), annak sajátos fajaival, ökológiai összefüggéseivel
- Különböző korosztályok részére a természet folyamatainak kézzelfogható bemutatása (természetismereti és készségfejlesztő játszópark megvalósításával)
- Működés közben bemutatni a fenntartható vidékfejlesztés technológiai alternatíváit: napkályha, szelektív szemétgyűjtés, komposztálás, komposzt WC, gyökérzónás szennyvíztisztítás stb.
Részletek: http://www.pisztrangkor.hu
Duna Múzeum - Esztergom
Kapuit 1980-ban nyitotta meg Esztergomban, az 1730 táján épült szép, barokk Káptalan-épületben. Elegáns, de hagyományos koncepció szerint felépített első állandó kiállítása húsz évig szolgálta a Duna és a magyar vízgazdálkodás iránt érdeklődő látogatókat. Az idő azonban eljárt felette. Így került sor 2001-ben gondos szakmai felkészülést követően megújítására. A jelenleg is látható kiállításunk megalkotásánál a legnagyobb gondot arra fordítottuk, hogy érdekességével, áttekinthetőségével, interaktivitásával maradandó élményt és ismeretekben való gyarapodást nyújtson. Mindezen szempontok mellett szemünk sarkából szüntelenül a játszani és szellemileg felüdülni vágyó gyerekek, fiatalok igényét figyeltük. Elsősorban őket és a fiatalos szellemű felnőtteket, de még a sérült embereket is igyekeztünk szolgálni. Ez a hitvallás irányítja múzeumpedagógusaink és teremőreink munkáját ma is.
Amikor "Az Év Európai Múzeuma 2003" díjáról döntő nemzetközi team a különdíjat nekünk ítélte, az intézményünkben folyó gyűjteményfeldolgozó és tudományos munkát is elismerte.
Részletek: http://www.dunamuzeum.hu
Pangea Egyesület
A Pangea Egyesület céljai:
- A földtani ismeretek terjesztése, különösen az ifjúság körében, mind iskolai, mind iskolán kívüli oktatási formák keretében.
- Támogatni és elősegíteni a Bakony-hegység természeti és néprajzi értékeinek kutatását, feltárását és megőrzését.
- Tevékenyen segíteni a természettudományos ismeretterjesztés általunk leghasznosabbnak vélt formáinak (táborok, terepgyakorlatok, tanösvények, kiállítások) létrejöttét és működését.
- Aktív természetvédelmi beavatkozásokat végezni a Bakony és a Balaton-Felvidék területén.
- Elősegíteni a gazdálkodás, hulladék- és szennyvízkezelés elterjedését, az érzékeny, karsztos területen lévő települések közelében.
- A fentiek érdekében fenntartani, működtetni és fejleszteni egy természetismereti – természetvédelmi oktatóközpontot a Magas-Bakony szívében, Pénzesgyőr községben.
Részletek: http://www.pangea.hu
Quebec-Labrador Foundation
QLF exists to support the rural communities and environment of eastern Canada and New England to create models for stewardship of natural resources and cultural heritage that can be applied worldwide. QLF is a Not-for-Profit Organization in the U.S. and a Registered Charity in Canada. QLF fosters long-term leadership development within individuals and communities by supporting community-based conservation initiatives; developing models of stewardship of natural and cultural resources; and aiding in community service, economic development, and heritage preservation in rural regions.
Részletek: http://www.qlf.org
Nationalpark Donauauen - SchlossORTH Nationalpark-Zentrum
Faszinierende Perspektiven der Donau-Auen und umfassende Information - das schlossORTH Nationalpark-Zentrum ist die erste Anlaufstelle für Nationalpark-BesucherInnen. Begeben Sie sich mit unseren Nationalpark-RangerInnen auf eine Forschungsreise der besonderen Art! Die multimediale Ausstellung DonAUräume, Aussichtsturm, Schloss-Cafe, Shop, und Buchungsservice finden sie hier unter einem Dach. Das schlossORTH Nationalpark-Zentrum ist auch das Veranstaltungszentrum der Marktgemeinde Orth/Donau.
Részletek: http://www.donauauen.at
Projektek
SONDAR projekt
Das ETZ Projekt läuft von April 2011 bis Dezember 2013 .
Der Boden ist Ausgangspunkt für alles Leben auf der Erde und liefert über 90% unserer Nahrung. Er ist auf vielfältige Weise bedroht: Überbauungen und Übernutzung in Gunstlagen, Vernachlässigung und Aufgabe in Ungunstregionen. Ein allgemeines Bewusstsein der Bevölkerung scheint verloren zu gehen, bzw. entspricht nicht mehr der Realität. Das Land Niederösterreich ist seit 2003 Mitglied im europäischen Bodenbündnis (ELSA) Seither wurden zahlreiche best-practice-Projekte in Gemeinden verwirklicht und die Kampagne „unser Boden wir stehen drauf" ist zum internationalen Vorzeigebeispiel für bürgernahe Bewusstseinsbildung geworden. In Westungarn hat das Thema BODEN ALS FILTER / Boden und Grundwasserschutz große Bedeutung. Die Speicherung und Filterung von Nähr- und Schadstoffen steht in engem Zusammenhang mit der Produktion von sicheren Lebensmitteln, dem Gewässer- und Trinkwasserschutz sowie der Möglichkeit einer Reduzierung der Bodenerosion durch flächendeckenden Bodenschutz.
Részletek: http://www.sondar.eu | http://mindforum.eu/hu/sondar
Tükörben a világ
Kiállítás az emberi természetről és a fenntartható fejlődésről
Mire van szüksége egy emberi lénynek? Egy korty vízre, betevő falatra, szerető ölelésre, biztonságos közegre, szabadságra... Hogy az ember milyen módon oltja oly sokféle szomját, hatást gyakorol a természetre és társai életére.
A kiállítás egy felfedezőút. A látogatók, miközben kitekintenek a világra, saját magukat is megpillanthatják a tükörben. Mik az alapvető igényeim? Hogyan tudom ezeket kielégíteni anélkül, hogy a bolygó túlélését és az emberi jogokat veszélyeztetném?
Részletek: http://www.tukorbenavilag.hu
az írótól
Az idei Nemzetközi Facilitációs Hét rendezvény keretein belül szervezetünk is tart workshopot a részvételi tervezés és a facilitáció témájában 2020. október 20-án Budapesten.